wtorek, 28 czerwca 2016

Pracować krótko, ale efektywnie



Szukałem informacji o tym jak pracować bardziej efektywnie. Przyznam, że moja rzeczywistość wygląda mniej więcej tak: niekończąca się lista zadań, nieodebrane telefony i nieprzeczytanie e-maile. Aby to wszystko nadrobić oczywiście trzeba było wydłużyć czas pracy. Z każdą godziną jednak spadała moja produktywność. 

Są jednak lepsze sposoby na produktywną prace. Ciągła praca nie jest dobra – nasz organizm potrzebuje bowiem przerw. Koniec końców wysokie tempo i stosowanie „dopalaczy” odbija się na naszym zdrowiu. Trzeba zatem nauczyć się dobrze zarządzać energią. Zdaniem Toniego Schwartza są cztery rodzaje energii: energia fizyczna, emocje, umysł i duch. 

Energia fizyczna to podstawa. Ogromny wpływ na nią ma odżywianie, styl życia czy sen. Szczególnie istotny a często zaniedbywany jest sen. Zdecydowana większość z nas, aby normalnie funkcjonować potrzebuje od 7 do 8 godzin snu. Wpływ na naszą produktywność ma także nasz stan emocjonalny. Istotna jest także koncentracja energii. Robienie kilku rzeczy na raz nie jest dobrym pomysłem. Lepiej skupić się na jednej rzeczy. Warto wyciszyć telefon czy wyłączyć pocztę elektroniczną. Każde oderwanie się od wykonywania czynności to przedłużenie czasu na jej ukończenie nawet o ¼. Dla mniej istotne jest czy praca jest tym, co lubię robić w życiu. To wpływa zdecydowanie na moją produktywność. Wspomniany Schwarz uważa, że trzeba działać jak stojący na starcie sprinter. Trzeba być w pełni skoncentrowany na danym działaniu, widzieć metę i jak najszybciej pokonać ten odcinek.

poniedziałek, 20 czerwca 2016

Masz dużą firmę? Negocjuj z sprzedawcą prądu



Jak już zapewne wiecie, każdy odbiorca energii elektrycznej ma prawo do zmiany sprzedawcy prądu. Można a nawet trzeba sprawdzić oferty kilku spółek obrotu energią. Wówczas uzyskamy najlepszą ofertę. Choć oczywiście najistotniejsza jest cena prądu to pod uwagę należy wziąć także wszystkie zapisy znajdujące się w umowie. Mam tu na myśli m.in. opłatę handlową, okres zawarcia umowy, okres rozliczeniowy, czy termin płatności. 

Klient biznesowy, szczególnie ten który ma duże zużycie energii może z sprzedawcami po negocjować stawki. Do zbicia jest m.in. cena prądu. W ofertach bardzo często pojawia się gwarancja niezmiennej ceny oraz gwarancja najniższej stawki. Często negocjacjom podlega także opłata handlowa, którą niejednokrotnie można zbić nawet do zera. 

Negocjować można także termin płatności faktury za energię. Wynik tych negocjacji jest bardzo często uzależniony od zużycia energii danego przedsiębiorstwa. Zakłady przemysłowe (te największe) domagają się nieraz kontraktu elastycznego, co oznacza negocjowanie na bieżąco stawek w odniesieniu do tego co dzieje się na giełdzie. 

Negocjować mogą spróbować także mniejsze firmy, a istotną kwestią jest tu długość zawierania umowy. Firmy mogą coś ugrać szczególnie jeśli są klientem danego sprzedawcy energii od dłuższego już czasu. Długoletnim klientom sprzedawcy proponują często atrakcyjne oferty dalszej współpracy.

środa, 8 czerwca 2016

Księgowość niewielkiej firmy



Właściciele firm sprawy księgowe mogą powierzyć biurowi rachunkowemu, poprowadzić je samodzielnie lub zatrudnić księgowego. W przypadku małej firmy w grę wchodzą raczej jednak dwie pierwsze opcje. 

Jeśli działalność gospodarcza jest jednoosobowa to prowadzenie rachunkowych ksiąg nie jest tu wymagane. Zupełnie wystarczająca jest KPiR, czyli Księga Przychodów i Rozchodów. Czynność ta nie jest skomplikowana, szczególnie jest w ciągu miesiąca nie wystawia się wielu faktur. Można także posiłkować się dostępnymi w sieci programami czy zwykłym Excelem. Trzeba jednak posiadać wiedze na temat przepisów i ciągle, na bieżąco ją aktualizować. 

Kolejną opcją, trzeba powiedzieć że wygodną, ale i nie zbyt kosztowną jest skorzystanie z usług biura rachunkowego. Ceny tej usługi nie są wygórowane, a ostateczna cena jest uzależniona od ilości transakcji. 

Najdroższą opcją jest naturalnie zatrudnienie księgowej/księgowego. W przypadku niewielkich firm nie ma sensu brać tego pod uwagę. Nad taką opcją trzeba się natomiast zastanowić w przypadku, gdy obroty firmy będą większe niż 1,2 mln zł. Wówczas bowiem należy prowadzić księgi rachunkowe.

handapeunpost