Na początku podkreślę, że omówię tylko te taryfy z których korzysta mały i średni biznes. To jaką taryfę ma Twoja firma istotnie wpływa na wysokość opłat za prąd.
Wyróżniamy zatem dwie grupy taryf energetycznych. Firmy, które korzystają z napięcia o mocy umownej poniżej 40kW mogą wybierać następujące taryfy: C11, C12 oraz C13. Najbardziej powszechną taryfą jest jednostrefowa, czy C11. Tutaj cena kWh przez całą dobę jest taka sama. Firmy często korzystają także z taryfy dwustrefowej C12. Tutaj stawki za kWh się różnią. W zależności od pory dnia, a w zasadzie godzin stawka za kilowatogodzinę jest wyższa lub niższa. Tani prąd jest przeważnie w godzinach 22.00-6.00, czasami w pomiędzy godz. 13.00 a 15.00 (lub 16.00). Jest to tzw. pozaszczyt – wówczas zapotrzebowanie na prąd jest wtedy mniejsze. Droższy prąd jest natomiast w tzw. szczycie, czyli w godz. 6.00 do 13.00 i 15.00 (lub 16.00) do 22.00. Zastrzegam, że godziny te mogą być różne. Wiele w tej sprawie ma dopowiedzenia dystrybutor energii elektrycznej. Generalnie taryfy dwustrefowe dzielą się po prostu na dzień i noc. Do wyboru jest także taryfa C11, czy trójstrefowa. W tym przypadku doba jest podzielona na szczyt przedpołudniowy, popołudniowy oraz godziny pozostałe.
Natomiast w przypadku firm, które korzystają z napięcia o umownej mocy powyżej 40 kW do wyboru mają taryfy C21, C22 oraz C23. Tutaj także mamy do czynienia z taryfą jednostrefową (C21), dwustrefową (C22) oraz trzystrefową (C23).
To są jednak najbardziej podstawowe taryfy. Sprzedawcy energii elektrycznej oferują także np. taryfy weekendowe. Jeśli jesteś właścicielem małego lub średniego biznesu to rozważ zmianę taryfy, zmiana na najbardziej dopasowaną pozwoli na spore zmniejszenie opłat za prąd.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz