czwartek, 20 sierpnia 2015

Pieniądze raz wydane zaowocują w przyszłości


Legalne oprogramowanie to dla firm duża wartość, nie tylko dlatego, że na pełnym oprogramowaniu pracuje się lepiej ale dlatego, że kopie są surowo karane. 

Dodatkowe atuty to uaktualnienia, dodatkowe zabezpieczenia jak i korzystanie z pomocy technicznej niemal w każdym czasie.

Nielegalne oprogramowanie to nie tylko kary finansowe dla firmy ale i dla kierownictwa. Naruszenie licencji jest bowiem także karane jako przewinienie i wyciąga się konsekwencje natury osobistej. 

Ustawa prawo autorskie i prawa pokrewne reguluje kwestię nielegalnego oprogramowania. Kary za korzystanie z kopi są dotkliwe. Za niską szkodliwość można zostać ukaranym grzywną. Ograniczenie wolności oraz jej pozbawienie od 3 mc do 5 lat. Zazwyczaj obok tych kar są wymierza też inne środki zapobiegawcze czy innie kary, i w tym wypadku prawo pozwala niejako ukarać nas podwójnie. 

Firma działająca na nielegalnym oprogramowaniu naraża się na niebezpieczeństwo zarekwirowania serwerów, komputerów i płyt, co może mieć bardzo dolegliwe konsekwencje. Jak wykonać przelewy czy dokonać rozliczeń nie posiadając narzędzi pracy. 

Dodatkowa kara na rzecz pokrzywdzonego czyli autora dzieła, tzw. Zadośćuczynienie. Wysokość może sięgać od wartość nielegalnego oprogramowania jeśli zrobiliśmy to nieświadomie, albo nawet potrójnej wartości wynagrodzenia w przypadku naszej świadomej winy.

Trudno udowodnić, że nieświadomie działaliśmy na nielegalnym oprogramowaniu. Firmy muszą przecież okazywać się fakturami za zakup wszelkich wartości materialnych i prawnych. 

Oszczędności można poszukać w dokonaniu zakupu czasowej licencji programu np. na kilka miesięcy czy dni. Sprawdzi się to w przypadku programów graficznych. Nie można mówić o nielegalnym oprogramowaniu jeśli korzystamy z zamienników do drukarek. Te dużo tańsze kadridże są legalnie dopuszczone do sprzedaży, jedynie co może nam grodzić to nieuznanie reklamacji jeśli producent sprzętu stwierdzi, że nie stosowaliśmy się do instrukcji użytkowania. W nich zazwyczaj przestrzega się przed zakupem zamienników.

1 komentarz:

  1. Zgadzam się w 100% z artykułem. Nie wyobrażam sobie korzystać z nielegalnego oprogramowania w firmie. To zbyt niebezpieczne. Jeśli chodzi i systemy i wdrożenia ich w firmie to polecam z własnego doświadczenia system dynamics. Kliknij tutaj, a dowiesz się więcej szczegółów.

    OdpowiedzUsuń

handapeunpost