środa, 8 czerwca 2016

Księgowość niewielkiej firmyWłaściciele firm sprawy księgowe mogą powierzyć biurowi rachunkowemu, poprowadzić je samodzielnie lub zatrudnić księgowego. W przypadku małej firmy w grę wchodzą raczej jednak dwie pierwsze opcje. 

Jeśli działalność gospodarcza jest jednoosobowa to prowadzenie rachunkowych ksiąg nie jest tu wymagane. Zupełnie wystarczająca jest KPiR, czyli Księga Przychodów i Rozchodów. Czynność ta nie jest skomplikowana, szczególnie jest w ciągu miesiąca nie wystawia się wielu faktur. Można także posiłkować się dostępnymi w sieci programami czy zwykłym Excelem. Trzeba jednak posiadać wiedze na temat przepisów i ciągle, na bieżąco ją aktualizować. 

Kolejną opcją, trzeba powiedzieć że wygodną, ale i nie zbyt kosztowną jest skorzystanie z usług biura rachunkowego. Ceny tej usługi nie są wygórowane, a ostateczna cena jest uzależniona od ilości transakcji. 

Najdroższą opcją jest naturalnie zatrudnienie księgowej/księgowego. W przypadku niewielkich firm nie ma sensu brać tego pod uwagę. Nad taką opcją trzeba się natomiast zastanowić w przypadku, gdy obroty firmy będą większe niż 1,2 mln zł. Wówczas bowiem należy prowadzić księgi rachunkowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

handapeunpost