wtorek, 5 kwietnia 2016

Firma za granicą a polski ZUSPewnie niejednokrotnie słyszeliście o zakładaniu firmy poza granicami Polski, aby ominąć wysokie składki zusowskie. Taki proceder trwa już dobrych kilka, a może i kilkanaście lat. Okazało się, że jest to opłacalne i coraz więcej osób decyduje na biznesową emigracje. Gdzie najczęściej są zakładane działalności poza granicami naszego kraju? Polscy przedsiębiorcy najchętniej wybierają Wielką Brytanią, Niemcy oraz Słowację. 

Techniczne rzecz biorąc przeniesienie firmy poza Polskę jest łatwe. W zasadzie nie ma jakiś większych barier w wejściu na rynek brytyjski czy niemiecki. Ponadto powstało wiele firm, których specjalizacją jest kompleksowe przenoszenie biznesów za granicę. Oczywiście ZUS postanowił ukrócić działania, których celem było obejście przepisów… 

Jest jednak jeszcze jeden sposób na ominięcie wysokiego polskiego ZUSu. Nie trzeba przenosić swojej działalności gospodarczej za granicę. Wystarczy bowiem znaleźć poza terenem Polski zatrudnienie. Jeśli mamy firmę i jednocześnie mamy etat w państwie UE to składki na społeczne ubezpieczenia są płacone z tytułu etatu, a z działalności płacona jest tylko składka zdrowotna. W ten sposób można zaoszczędzić kilkaset złotych miesięcznych. Wystarczy mieć choćby 1/8 etatu poza granicami naszego kraju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

handapeunpost